Start Historia Położenie Charakterystyka Partnerzy
Menu główne
strona główna
UMiG Połaniec
władze miasta
osiedla, sołectwa
plan miasta
organizacje pozarządowe
honorowi obywatele
Informator ...
służba zdrowia
pomoc, bezpieczeństwo
oświata
kultura
sport i rekreacja
finanse
gastronomia
stacje obsługi
dostawcy internetu
pozostałe
katalog firm
warto zobaczyć
repertuar kina !
Oferta inwestycyjna
strefa ekonomiczna
mapa inwestycyjna
Bieżące
aktualności
działy artykułów
fotografia
download
pogoda na dziś
katalog stron
kontakt
Pozostałe


Znajdź w serwisie

www.polaniec.pl
45 Rocznica Pierwszego Wytopu siarki metodą otworową
Dodano dnia: 16.06.2011, przez: ola
W dniach 26 – 27 maja 2011 roku, Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie, świętowały swój jubileusz 45-lecia pierwszego wytopu siarki metodą otworową w Polsce i Europie. Na jubileusz przyjechali licznie zaproszeni goście m.in. z: Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Gospodarki, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz  gminnych, a także z szeregu przedsiębiorstw i urzędów, z którymi współpracuje ,,Siarkopol”. 


Uroczystym obchodom przewodniczył Marian Kosowicz - prezes, dyrektor generalny KiZChS ,,Siarkopol” S.A w Grzybowie, który w swoim przemówieniu przedstawił bogatą historię Spółki. Przypomniał, że to właśnie w dniu 1 czerwca 1966 r., zapoczątkowano w Grzybowie nowatorską metodę wydobywania siarki. „Siarkopol” jako pierwszy w Europie i ostatni na świecie, wydobywa nadal „Polskie Złoto”. Sprostał on problemom ekonomicznym, obecnie w skali całego świata eksploatuje złoża siarki w jedynej Kopalni Siarki w Osieku.

Oto zdarzenia, które na stałe wpisały się w historię „Siarkopolu”:
•     lipiec 1964 r. - powołano Doświadczalną Kopalnię Siarki w Grzybowie,
•    1 czerwca 1966 r - dzień sukcesu siarkowców, dzień sukcesu polskiej myśli technicznej – wydobycie pierwszej tony siarki metodą podziemnego wytopu.
•    1 stycznia 1967 r. - utworzono samodzielne przedsiębiorstwo – Doświadczalną Kopalnię Siarki „Grzybów” w Grzybowie.
•    W 1972 r. - kopalnia osiągnęła zdolność wydobywczą 1 mln ton siarki. W tym samym roku podjęto działania w kierunku pozyskania technologii produkcji dwusiarczku węgla.
•    1975 r. - podpisano umowę i rozpoczęto budowę instalacji do produkcji CS2 o zdolności 200 tys. ton rocznie, największej na świecie instalacji do produkcji dwusiarczku węgla.
•    1977 r. – uroczyście świętowano wydobycie 10 milionowej tony siarki. W tym samym roku Zjednoczenie Kopalnictwa Surowców Chemicznych w Krakowie wystąpiło z inicjatywą budowy nowej kopalni wskazując na inwestora Kopalnię Siarki w Grzybowie. Ostatecznie o budowie kopalni „Osiek” zadecydowało postanowienie Prezydium Rządu w październiku 1984 r. zatwierdzające budowę kopalni.
•    1979 r. – uruchomienie Zakładu Produkcji Dwusiarczku Węgla.
•    Grudzień 1981 r. – zapadła decyzja o budowie instalacji siarki nierozpuszczalnej w dwusiarczku węgla o wydajności 2 250 ton/rok.
•    1993 r. - uruchomiono wydobycie siarki w Kopalni „Osiek”.
•    1 maja 1996 r. podjęta została decyzja o zatrzymaniu eksploatacji siarki w Kopalni Siarki w Grzybowie. W okresie 30-letniej pracy kopalni wydobyto przeszło 26 milionów 375 tys. 411 ton siarki.
•    1 stycznia 2004 r. przedsiębiorstwo w wyniku komercjalizacji stało się Jednoosobową Spółką Skarbu Państwa – Spółka Akcyjna.
•    1 czerwca 2004 r. uruchomiono instalację granulacji siarki w Kopalni Siarki „Osiek”.
•    w maju 2010 r. rozpoczęto budowę nowej instalacji do produkcji siarki nierozpuszczalnej w dwusiarczku węgla, o zdolności produkcyjnej 5 tys. ton/rok.

Natomiast do najważniejszych, prowadzonych obecnie inwestycji należy zaliczyć:
- budowa nowej instalacji do produkcji siarki nierozpuszczalnej w CS2 o zdolności produkcyjnej 5000 ton/rok, za kilka miesięcy przejdzie w fazę rozruchu, a pełne uruchomienie planuje się w maju 2012 r.,
- budowa trzeciej nitki magistrali ciepłowniczej relacji Elektrownia Połaniec – Kopalnia Osiek, wejście w teren w przyszłym miesiącu. Ta inwestycja znacząco poprawi bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej z Elektrowni Połaniec,
- w fazie projektowania jest również baza przeładunkowa, a jej uruchomienie planuje się na przełomie 2013/14 roku,


Źródło: Fot. www.staszowski.eu

   Punktem kulminacyjnym uroczystego spotkania było wręczenie przez członków Zarządu KiZChS ,,Siarkopol” S.A: prezesa Mariana Kosowicza, dyrektora Józefa Zborowskiego i Stanisława Lecha Zalewskiego honorowego czaka górniczego Ewie Sibrecht - Ośce – zastępcy dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Skarbu Państwa.
   Natomiast zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: Poseł na Sejm RP – Mirosław Pawlak, Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba, Starosta Powiatu Staszowskiego – Andrzej Kruzel, burmistrz Staszowa – Romuald Garczewski, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Jacek Tarnowski, a także prezesi i dyrektorzy spółek i urzędów współpracujących z ,,Siarkopolem” otrzymali oprawione w szkło samorodki siarki, które natura stworzyła kilka milionów lat temu. Podziękowaniom, gratulacjom i upominkom nie było końca.


Dla wszystkich zgromadzonych swój koncert dał Zbigniew Wodecki wraz z zespołem. Natomiast 27 maja odbył się jubileuszowy piknik na stadionie staszowskiej ,,Pogoni”, a w niedzielę 29 maja, w kościele św. Barbary, odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich pracowników ,,Siarkopolu” i dla dalszego pomyślnego rozwoju spółki.
Kalendarz
Maj
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Skok do galerii
Multimedia

Polecamy

 
ˆ 2008 Urząd Miasta i Gminy Połaniec. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.049 | współpraca Tomasz Kaczmarczyk